Kim jesteśmy?

LGD Stowarzyszenie "Z tradycją w nowoczesność" jest formą prawną Lokalnej Grupy Działania. Została zarejestrowana aktem notarialnym 30 grudnia. Na działalność fundacji zostały przeznaczone pieniądze z gmin partnerskich, oraz od osób fizycznych.   więcej »

Kontakt z nami

Masz jakieś pytania lub sugestie? Skorzystaj z poniższych form kontaktu z nami:

 

tel/fax: +48 16 621-90-65
Napisz do nas e-mail

Newsletter
Wpisz swój adres e-mail w poniższe pole, aby otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach:

A A A

Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w ogólnopolskim konkursie - „Natura od kuchni”

26 kwietnia wystartował ogólnopolski konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o nazwie „Natura od kuchni”. Jego organizatorem są Lasy Państwowe, które czekają na najciekawsze zgłoszenia propozycji promowania zdrowej żywności z naszych gajów, gąszczy i kniei, przewidując granty dla organizacji w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

 

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2022 r.

 

Według powszechnej opinii, najlepsze produkty to te, które znajdują się „najbliżej natury”. Miejscem najbliższym tej frazie są z powodów oczywistych nasze lasy, produkujące jedzenie bez udziału nawozów, środków ochrony roślin, czy sztucznych pasz.

 

Jednakże, pomimo łatwej dostępności bogatej oferty tych produktów, świadomość społeczna na temat tego jak je wykorzystywać w naszej kuchni nadal raczkuje. O ile większość z nas zna podstawy przyrządzenia podstawowych dań z grzybów, o tyle nadal ciężko znaleźć mistrzów i mistrzynie kuchni znających tajniki przyrządzania bażantów, wiedzących jak zrobić oliwę sosnową lub potrafiących świadomie używać ziół dostępnych w naszych lasach. Konkurs „Natura od kuchni” ma to zmienić. Z pomocą Kół Gospodyń Wiejskich Lasy Państwowe, w  wydanej dzięki konkursowi książce kucharskiej z regionalnymi, domowymi przepisami, upowszechnią wiedzę o żywności pochodzenia leśnego.

 

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu. Pod uwagę brane będą także zajęcia dla dzieci, m.in. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności. Na laureatów czeka dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł netto.

 

Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Informacyjne Lasów Państwowych pod linkiem: https://www.cilp.lasy.gov.pl/konkursy/kgw